Mi a köpöly? Mire jó a köpölyözés?

A köpölyt évezredek óta használják, mint gyógymód. Írásos feljegyzések hiányában nem tudjuk a pontos eredetét, de ami bizonyos, hogy természetes módon fejti ki a hatásait. 

A köpöly egy harang forma, amely készülhet üvegből, műanyagból, vagy szilikonból. Az ősi formája a tüzes köpöly, ahol a tűz segítségével, modernebb változatában pumpával szívják ki a levegőt. Vákuum hatására a bőr és a kötőszövet felhúzódik (végzünk egy trakciót), így serken a vérkeringés, csökken a fájdalom, lazul a kötőszövet. 

A köpölykezelés egy vákuumos terápia, amely többek között a test kötőszövetére fejti ki hatását. Lokális ingerhatása pozitív, a vérkeringésre és a fájdalom megszüntetésére gyakorolt hátasa is igen jótékony.  Kötőszövet lazítása által nagyobb mozgástartományt tudunk elérni.

Téves hit, információ, hogy a köpöllyel méregteleníteni is tudunk. A méregtelenítést csak a májunk végzi, esetleg annyiban tudunk hozzájárulni, hogy a kötőszövet oldásának a hatására az anyagcsere folyamatok serkennek, így a mérgező anyagok is könnyebben, gyorsabban tud eljutni a májhoz.

Milyen fajtái vannak?

Két fajtája létezik: 

  • csúsztatós köpölyözés
  • száraz köpölyözés

Csúsztatós köpölyözés: olajos, krémes bőrfelületre felhelyezzük a köpölyt és csúsztatjuk.

Száraz köpölyözés: szárazon (vagyis nem krémezzük vagy olajozzuk a bőrt) felhelyezzük a köpölyt vagy köpölyöket és passzív vagy aktív mozgást végzünk vele.  Amennyiben beolajozzák vagy bekrémezik a területet azért van, hogy a szőr melletti lukakat betömjék, hogy ki lehessen szívni a levegőt. Ettől függetlenül ez egy száraz köpölyözés, mivel nincsen csúsztatás.